Slimáci v zahradě

Boj se slimáky začíná hned na počátku jara. Stačí několik deštivých dnů, které jsou blahodárné pro růst plodin, ale rovněž časem, kdy do čerstvě osázených záhonů nastupují slimáci. Prozradí je typická slizká stopa, kterou za sebou nechávají. Později vykousané otvory na listech. A to ještě jenom v lepším případě, kdy ho nesežerou celý. Čím dříve je majitel zahrady vyzve na souboj, tím lépe. Stačí několikadenní prodleva a úroda je zničená. Slimáky podle jejich zbarvení lze rozpoznat na první pohled. Nejčastěji škodí plzáci hnědí, zahradní či lesní. Občas mezi ně zavítá i slimák polní, který má povrch hladký, nebo síťkovaný. Mezi domorodé slimáky se řadí i slimák největší. Který se klidně zakousne i do právě sklizeného ovoce. V současné době se v našich zahradách nejvíce rozšířil plzák španělský, který má původ na Pyrenejském ostrově. Zbarvený dorezava, dorůstající do délky okolo deseti centimetrů a likvidující všechno, co mu přijde do cesty. Je přizpůsobivý daným podmínkám a množí se nekontrolovatelným způsobem.

Oblíbené stanoviště slimáků

Prvním krokem, který je potřeba udělat, aby celou úrodu nesklidili slimáci, je odstranění jejich úkrytů. Rádi se usazují pod uložené kameny, prkna, plechy. Protože mají rádi vlhké prostředí, do kterých kladou vajíčka, je potřeba taková zákoutí ještě před sezonou zlikvidovat. Pokud se přece jenom objeví, je tím nejpřirozenějším způsobem jejich likvidace  přizvat ku pomoci speciální kachnu. Indického běžce. Protože ten si na slimácích rád pochutnává. A je schopen během jednoho dne sezobat až jeden kilogram plžů. Postřikem na provlhčenou půdu, kterým se do ní vpraví další past – parazitická hlístice, lze se jich rovněž zbavit přirozeným způsobem.

Záhony bez slimáků

Dalšími pomocníky, kteří se slimáky živí jsou ježci, ropuchy, užovky a některé druhy ptáků. Pokud se nenajde přirozený způsob jejich likvidace, musí si majitel zahrady nasadit rukavice a plzáky sbírat ručně do nádoby. Kterou poté buď zasype solí, nebo zaleje horkou vodou. Jako překážky, které vytvoří u záhonů bariéru, se dají využit rozdrcené vaječné skořápky, slupky z ořechů, piliny, popel. Spolehlivě je odstraní i miska, zapuštěná do země, naplněná pivem. U tohoto způsobu hrozí, že přivábí ochutnat i slimáky ze sousedních zahrad.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup