Již po dlouhou dobu je zvykem zavěšovat podkovu na svém příbytku, hlavně nade dveře, může se ale zavěsit i jinde. Snad proto, že tvar podkovy a materiál, z jakého je vyrobena, má údajně magickou moc chránit před čarodějnictvím a smůlou. Již staří Keltové věřili, že železo je kovem, který má zvláštní moc odhánět zlé duchy. A již tehdy si Keltové podkovy věšeli nad vchody svých příbytků. V magickou sílu železa však věřili i Římané a Řekové. Zrovna tak i později lidé sbírali podkovy, které kdysi koně poztráceli na cestách a přibíjeli je na dveře svého domu, anebo na zárubeň. V současné době nabízejí podkovy spíše výrobci dekorativních předmětů. Na trhu jsou dostupné podkovy, které jsou spíše odlévané z různých slitin. Anebo je možné zakoupit podkovy z keramiky, či z porcelánu, a to jak v reálné, tak i zmenšené velikosti.
Kam podkovu zavěsit?
Existují nejrůznější místa, kam se dají podkovy zavěsit. Asi nejčastějším místem, kam se podkova připevňuje, jsou kupříkladu:
· dveře
· dveřní zárubeň
· stěna nade dveřmi
Převážně jsou to dveře vchodové, kam se podkova jako symbol štěstí zavěsí. A může být umístěna jak z vnější, tak i z vnitřní strany.
· Někdo si dokonce přitluče rovnou na dveře více podkov.
· Jindy se podkova objevuje vedle vstupních dveří.
· Některé jsou zazděné uprostřed starého mlýnského kola ve zdi.
· Mnohdy jsou podkovy umístěny hned na trámku u zahradních vrátek.
· Často bývá podkova využita jako klepadlo.
· V interiéru domu bývají podkovy občas jako součást garnýže, kdy ji zakončují.
· Někdy se stanou třeba i těžítkem.
Ale než podkovu někam zavěsíte, je třeba myslet na to, že aby přinášela štěstí, měla by být vždy otočena oběma konci nahoru. Je to proto, že tvar podkovy připomíná koš, nebo také roh hojnosti. Pokud je tedy otočena oběma konci nahoru, zajistí se tím, že štěstí nevypadne.