Máslo – alfa a omega

Dříve bylo máslo naprostou luxusní záležitostí, kterou měli denně na stole jen ti největší páni a kdejaký kmán si ani toho másla nelíznul. Co se vyrobilo, to šlo většinou okamžitě na trh, protože máslo, to byla komodita nad komodity, s tím se dalo čarovat. Cena také létala nahoru a dolů a peníze z toho vyšťavit šly. S příchodem margarínu se máslo ocitlo trochu na vedlejší koleji pro tu chudší vrstvu, ale stále bylo nezbytným v domácnosti pána i kmána a v dnešní době se opět hledí na to, aby v každé domácnosti máslo bylo.
 chléb a máslo

Proč ale šla cena nahoru?

Spekuluje se a spekuluje, příčin může být mnoho, těch skutečných ještě více, nic nám však neodebere a nezahalí fakt, že cena másla byla až nesnesitelná a na svém vrcholu se pohybovala až na 60 korunách. Mnohé zachvátilo šílenství a běs a jakmile klesla cena pod 50, okamžitě se braly domů celé bedny. V obchodech se strhávaly úplně boje a důchodci vráželi vozíky snad do všech, kteří se k máslu jen chtěli přiblížit. Sami si pak nabrali máslo snad i do kapes, víte, jak to je, dvě pro vnučku do Prahy a tři pro syna domů, taková cena už se nebude opakovat.
 
Zdá se ale, že cena másla skočila nahoru tak trošku uměle, tedy že obchodníci prostě nasadili cenu vysoko a pak jen sledovali, jak se dějí zázraky a o máslo je zase zájem. Cena je již více méně normální a hysterie pomalu upadá. Opravdu to vypadá pouze jako chytrý marketingový tah, kdy stačilo v mlékárně přesunout pár litrů mléka jinam do výroby a najedou máslo nebylo, a tudíž cena šla nahoru. Samozřejmě to může být pravda, že nebylo mléko a všichni churavěli, ale v dnešní době přebytku a přehlcení, kdy se mléko vylévá za obchodem do kanálu, protože má den po lhůtě tomu odmítám věřit.
 kakaové máslo
Hlavně nepanikařte, lidi, a nekupujte to máslo jako diví. Namažte si chleba sýrem a za chvilku máte máslo zase za dobrou cenu. Stejně ho zas tak moc nepoužíváte.