Plastové kontejnery pro potravinářský průmysl

Zemědělství a potravinářský průmysl jsou dva navzájem propojené obory lidské činnosti, které se opírají o třetí obor, a tím je logistika. Bez úspěšného transportu a doručení zemědělských plodin či potravinářských výrobků na trh by vůbec nebylo možné tuto činnost vykonávat. Transport v těchto odvětvích musí dbát zejména o zabezpečení přepravovaného zboží, které bývá obvykle velmi měkké a náchylné k mechanické destrukci. Jinými slovy, budete-li přepravovat například broskve v nevhodných podmínkách resp. v nepřijatelných kontejnerech, bednách či boxech, může to skončit fiaskem.

obchod s potravinami

Na tuto skutečnost pamatují někteří výrobci přepravních kontejnerů, kteří věnují této fázi manipulace s ovocem, zeleninou a dalšími plodinami, značnou pozornost. Zaměřují se na vývoj a výrobu plastových skládacích boxů, které lze stohovat na sebe až do výšky pěti pater, a tím zajistit i efektivnější přepravu. Boxy jsou zhotoveny pochopitelně z materiálu, který je vhodný pro využití v zemědělství a potravinářském průmyslu, a který náklad nekontaminuje toxickými látkami.

zelené okurky

Plastové kontejnery jsou také snadno udržitelné v čistotě, což brání rozvoji hnilobných procesů a rozmnožování plísní. Plast je v tomto směru výhodnější, než dřevo, protože dřevěné přepravky bývají jen hrubě opracované, a na jejich povrchu se snáze udrží nečistota i plíseň. Nevýhodou dřevěných přepravek je i obtížné ukládání beden na sebe do větších výšek, načež se může skladová sestava při nevhodné manipulaci zřítit.

Plastové kontejnery jsou určeny pro přepravu i na velmi dlouhé vzdálenosti při vyšších teplotách nad nulou i při silných mrazech, lze je nakládat do trupů lodí, do kamionů, do vlaků i do letadel, neexistuje v tomto směru prakticky žádné transportní omezení. Pouze je nutné brát ohled na přepravované výrobky či výpěstky, aby byly přepravovány za vhodných podmínek a v určitém vymezeném čase.