Phishing aneb podvodné internetové odkazy

Jedním ze způsobů, jak získat naše citlivé osobní údaje je právě tento. Může se jednat buďto o falešnou webovou adresu nebo e-mailovou zprávu. Pokud na tento podvod naletíte, může vám „útočník“ během několika sekund ukrást citlivé osobní údaje – heslo, přihlašovací jméno, e-mail, PIN bankovní karty…
notebook se značkou upozornění
Jak jej poznáme?
Zprávy vám mohou přijít od služeb jako je PayPal, Ebay, Google nebo vaší banky. Obsahem obvykle bývá oznámení o nepřijetí platby, dočasném zablokování účtu nebo žádost o aktualizaci bezpečnostních údajů. Taky graficky působí jako originál. Jednoduše se vás bude snažit donutit kliknout na přiložený odkaz. A to je kámen úrazu. Na první pohled vypadá jako pravý, ale při bližším prozkoumání lze zjistit, že je napsaný pomocí jiných znaků nebo písmen jiné abecedy. Příklad: původní URL používá latinku, v tom případě podvodník zamění třeba písmeno „a“ za stejné písmeno, jen v cyrilici. Naštěstí v dnešní době se vývojáři prohlížečů snaží tuto techniku krádeže blokovat. V Google Chrome a Firefox se adresy skládající se z více abeced ani nezobrazí. Každopádně, zkušený útočník si i tak najde cestu.
Pokud vám takovýto e-mail s linkem přijde z banky, ihned ho vymažte a na nic neklikejte. Banky takové e-maily neodesílají. Jestliže by opravdu došlo k nějaké aktualizaci údajů apod., raději vám zavolají. To si pamatujte.
Ovšem pokud bychom na falešnou adresu kliknuli, stránka by vypadala následovně: opět je vytvořena ve stejném stylu jako originál a většinou je vyobrazen formulář. Ten požaduje vepsání čísla účtu nebo přihlašovacího jména, PIN, heslo atd. Prostě údaje, přes které se přihlašujete a měli byste je znát jen vy. A navíc, v zadávacím poli URL internetového prohlížeče, je úplně jiná adresa, než na kterou jste předtím kliknuli a začíná protokolem http, který je nezabezpečený. Další známka, že jste se dostali na podvodnou stránku.
hacker „chytající“ uživatele
Ochrana proti phishingu
Prvotně, na obdobný odkaz byste ani neměli klikat. A když, tak stránku rychle zavřete. Abyste se vyvarovali falešným linkům ve vyhledávači, uložte si např. web banky do záložek nebo celou adresu napište přímo do prohlížeče. Ale při tom si dejte pozor na překlepy. To je taky jeden ze způsobů, jak naletět. Dále si pravidelně aktualizujte operační systém, antivirus a pro ještě lepší ochranu si můžete nainstalovat i antispyware. Ten umí odhalit více druhů škodlivých programů než zmíněný antivir. Taky nevypínejte firewall – blokuje odchozí a příchozí pochybné spojení do Internetu.
      Nepsaným pravidlem, které by měl každý znát, je nepřipojovat se na svůj účet (a to nejen bankovní) na veřejně přístupných počítačích, např. v knihovně. Nějaký nekalý živel na něj mohl nainstalovat program pro sledování činnosti, a tak by se vaše údaje dostaly tam, kam nemají.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup