Jak být vzdělaný i bez vzdělání?

ČTĚTE

Novinový článek, časopis nebo kniha – všechno jsou to bezedné prameny informací. Nikdo Vám přitom ale nediktuje, co si máte přečíst. Ať už zvolíte biografii nějaké slavné osobnosti nebo atlas neprobádaných míst světa, vždy máte jistotu, že Vás to bude stoprocentně zajímat. Což vede k zapamatování velkého množství informací, i bez zdlouhavého drcení se nazpaměť, jaké by Vás čekalo ve škole. V případě, že nejste velký čtenář, můžete stejný postup aplikovat i na filmy, dokumenty či videa – výsledek bude samozřejmě stejný.
dívka na cestách

SEZNAMUJTE SE

Jestli Vás nebaví čtení a nejste fanouškem prázdného vysedávání před televizí, vyjděte mezi lidi. Nové dovednosti a informace můžete získat doslova kdekoliv. Ve vlaku, v baru nebo na ulici. Stačí jen být otevřený novým známostem a nezaleknout se pokaždé, když na Vás někdo promluví. To se pak z obyčejné cesty vlakem může vyklubat studna vědomostí, za kterou by jiní zaplatili klidně i desítky tisíc korun.

CESTUJTE

Otřepaná rada = rada, která opravdu funguje. Cestování není jen způsob, jak poznávat nové lidi, kultury a učit se nové jazyky. Cestování Vás může naučit, jak být samostatný, umět si prosadit svůj názor a nezhroutit se pokaždé, když se něco pokazí. Máte děravé kapsy? V dnešní době existují způsoby, jak procestovat doslova celý svět za minimální cenu. Jen se nesmíte spokojit s první nabídkou, kterou na Vás někdo vybalí. Buďte trpělivý. Ptejte se, hledejte. Cestování vás děsí? Začněte jednoduše. Když budete postupovat pomalu, nakonec se z cesty vlakem do vedlejšího města, dostanete až do exotických oblastí na druhé straně planety. Stačí jen chtít.

dívka s knihou

 

VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

Teď nemluvím jen o parťákovi na cesty. Řeč je třeba o skupince lidí, které jen jednoduše zajímá to, co zajímá Vás. Milujete knihy, ale nemáte si o nich s kým popovídat? Přidejte se do čtenářského klubu. Filmy. Sbírání hub nebo pletení ponožek. Cokoliv Vás jen napadne, má někde svůj klub nadšenců, kteří čekají jen na Vás. Musíte jen hledat.

NEDRŽTE SE ZPÁTKY

„Chtěla jsem se naučit latinsky, ale přítel říká, že je to mrtvý jazyk.“ Podobných řečí uslyšíte nespočet. Důležité ale je, aby Vás to v žádném případě nezastavilo. Nemůžete přece přizpůsobovat svoje tužby ostatním. Pokud Vás přítel nepodporuje, najděte někoho, kdo Vás podpoří. To, co chcete umět je netradiční. Zvláštní. Naprosto zbytečné pro obyčejný život. No a co? Je to přece Váš život.

 

Způsobů, jak se učit je nekonečně mnoho. Neciťte se zle jen proto, že se chcete vzdělávat jinak než zdlouhavým vypisováním poznámek. Nebuďte na sebe tvrdí jen proto, že nemáte status věčného studenta. Vzdělání se neměří tím, kolik diplomů Vám visí na zdi v pracovně. Buďte ti, kdo umí čtyři jazyky, umí na požádání zahrát na ukulele a zvládne si sám uplést vlněné ponožky. Buďte, čím chcete. Umějte, co chcete. Milujte to. Nikdy se za to nikomu neomlouvejte. A hlavně se nikdy nepřestávejte učit.