Sportem ku zdraví anebo k invaliditě

Nic se nemá přehánět a platí to ve všech oblastech lidského života a pochopitelně i ve sportu. Limity lidského těla jsou omezené, prokazují to i statistiky světových rekordů ze všech sportovních disciplín, které začínají dosahovat svého maxima. Člověk zkrátka není stroj, je vázán na zemskou gravitaci a genová výbava nepočítá s tím, že bychom se vznášeli jako ptáci v oblacích anebo se potápěli bez přístroje na dlouhé hodiny hluboko pod hladinu.
okraj trampolíny
Sportovních odvětví existuje několik stovek a mezi nimi jsou sporty přínosné i problematické. Možná znáte někoho ve svém okolí, kdo se aktivně věnoval např. boxu nebo vzpírání a již ve středním věku trpěl závažnými defekty a bolestmi kloubů, páteře, trpěl artrózou anebo dokonce nevratnými změnami pohybového aparátu. Invalidních sportovců ve světě přibývá, zejména v souvislosti s nadměrnou námahou, zvláště u silových sportů typu wrestlingu, vzpírání, kulturistiky apod.

Nejzdravější sportovní rekreační aktivity

Jóga – pohyb je přirozenou součástí lidského života a nemusí jít přímo o atletické namáhavé disciplíny. Stačí pouhé protahování svalstva v souladu s vnitřní harmonií. Této činnosti se věnuje stále více zájemců, kteří tímto způsobem lépe poznávají své vlastní tělo a dokážou se lépe soustředit na jednotu duše ukotvené v tělesné schránce. Jóga je také nejlepší způsob, jak se bránit všudypřítomnému stresu v hektické době plné nesmyslných, mnohdy až protichůdných aktivit a činností.
růžová tkanička
Turistika – pěší chůze dodává energii a zvláště horská turistika. Kdo ji vyzkoušel, obvykle jí propadne na celý život. Stačí vám k tomu docela málo, lehký oděv a především vhodná pevná obuv a batoh, kterých je dnes na trhu obrovský výběr.
Trampolíny – pro mnohé z vás je překvapením, že právě trampolíny jsou klíčem ke zdraví, ale je tomu skutečně tak. Rozproudí krevní oběh, lymfatický systém, rychle se uvolní endorfiny, skákání je zároveň zábavné a zamilují si jej děti i dospělí. Vyzkoušejte a uvidíte sami.