Plnící pera: kapka luxusu v každodenním životě

Plnící pera byla dřív nejpoužívanějším nástrojem pro psaní, pak ale přišly gelová a kuličková pera a převzali jejich místo. Navzdory tomu nám stále mají co nabídnout.
Výhody plnících per
Jejich největší výhodou je pocit, který při psaní s nimi máte, krásně kloužou po papíře, což oceníte hlavně pokud píšete psacím písmem. Další výhodou je široká možnost výběru inkoustů, obzvlášť pokud se jedná o pero s konvertorem. Kvalitnější modely vám také vydrží dlouho, budete muset dokupovat jen inkoust.
druhy inkoustu
Většina lidí se ve spojení s plnícími pery obává skvrn od inkoustu, těch se s kvalitním perem naštěstí obávat nemusíte.
Podle čeho vybírat?
Na rozdíl od běžných per jsou mezi jednotlivými plnícími pery větší rozdíly, proto se vyplatí si výběr promyslet, abyste potom nebyli zklamáni.
Nejdůležitější částí je hrot pera, vyskytuje se v různých tloušťkách, obvykle od EF po B. Většině lidí bude pro běžné psaní vyhovovat hrot F nebo M, F má tenčí stopu a M obvykle lépe klouže po papíře, proto zvažte, na čem vám záleží víc. Lidé s menším písmem obvykle preferují hrot F.
Dalším důležitým faktorem je vzhled a zpracování, levná pera jsou obvykle z plastu a nepůsobí kvalitním dojmem, vždy se ale mohou najít výjimky. Drahá pera naopak na první pohled působí drahým, luxusním dojmem a vy je budete používat s pýchou.
plnící pero
Při výběru ještě nezapomeňte zvolit preferovaný způsob doplňování inkoustu. V zásadě máte na výběr ze dvou. Prvním způsobem jsou klasické bombičky s inkoustem, které můžete znát i ze svých školních let. Jejich výhodou je snadná instalace, nevýhodou naopak menší výběr druhů inkoustu a vyšší cena oproti tomu samostatně prodávanému.
Druhým způsobem je doplňování pomocí konvertoru, konvertor se vkládá do pera, jehož hrot se ponoří do lahvičky s inkoustem, konvertorem poté otáčíte a tím nasáváte inkoust. Výhodou tohoto způsobu je, že můžete použít prakticky jakýkoli druh inkoustu a také finanční úspora.
S jakým perem začít?
Pokud vás plnící pera zaujala, ale nechcete do vašeho prvního moc investovat, tak máte stále na výběr z mnoha možností.
Nejlevnější pera můžete objednat z Číny, i ty levná píšou překvapivě dobře a jejich jedinou nevýhodou může být nižší kvalita zpracování. Z nejnižší cenové kategorie doporučuji Platinum Preppy, Jinhao 601 nebo Jinhao X750. Pokud chcete investovat více poohlédněte se po perech TWSBI ECO nebo Pilot Metropolitan, obě jsou velmi kvalitně zpracovaná a často doporučovaná začátečníkům.
Nevýhodou čínských per je nutnost objednání z ciziny a dlouhá dodací doba, pokud se vám nechce čekat nebo nemůžete platit na internetu platební kartou, tak si můžete vybrat z per určených pro český trh. Mezi nejlepší cenově dostupné modely patří Pilot Middle Range a Safari Lamy, pyšní se skvělým zpracováním, a v případě Pilotu dokonce kovovým tělem. Pilot MR je bohužel dostupný pouze ve variantě s hrotem M a jde používat pouze s bombičkami.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup