Nábytek z borového masivu není dřevotříska

Zdravotní hlediska

Dřevotříska je směs pilin nebo hrubších hoblin lisovaná pod obrovským tlakem do podoby desek. Pojivem je syntetická pryskyřice, a i když je v dnešní době obsah formaldehydu snížen na minimum (ve srovnání s dobou před 40 lety), stále tam je. Zápachu dřevotřískového nábytku se neubráníte, minimálně po dobu několika měsíců vás bude v bytě provázet jako nezbytný kolorit. Povrchová úprava masivního dřeva bývá většinou provedena lakováním polyuretanovými zdravotně nezávadnými barvami a odpadá také lepená dýha, která bývá náchylná vůči vlhkosti a snadno se poškodí nešetrným zacházením. Dřevotříska je zkrátka odpadní materiál při zpracování dřevin a měli bychom na to brát zřetel, bohužel se dnes kolem dřevěných pilin a hoblin točí velký byznys.
sluneční svit

Montáž

V dnešní době se nábytek z masivního dřeva vyrábí ve dvou základních formách. Buď jako celistvý kus vytvořený klasickou technologií čepových spojů a s pomocí přírodních klihů, anebo jde o montovanou konstrukci. Jestliže jde o vhodně zvolené konstrukční prvky, montovaný nábytek je vždy výhodnější – snadno jej rozeberete a přestěhujete i svépomocí, jednotlivé komponenty se vejdou i do osobního auta. Dřevotřískové desky však nelze často demontovat, spoje ztrácí svou pevnost, což se projeví zvláště u dynamicky namáhaných kusů nábytku, především postelí a sedacích souprav.
struktura dřeva

Jedinečný originál

S barvou dřeva vám do domácnosti vstoupí jedinečný originální kus, jehož kresbu nelze napodobit, podobně jako jsou jedinečné papilární linie na otiscích prstů dlaní a chodidel. Výhodou především borového dřeva je schopnost sladit jej s tradičními i moderními prvky v interiéru. Dnes je navíc velmi moderní bílá malba, borovice dobře ladí s kobercem v jemném krémovém nádechu a zajímavou kombinací je i s šedomodrou kobercovou metráží.